
Vajon mi a titka a néptánc közösségépítő erejének? – 2025 első negyedévében elindult a néptánc egyesületek jó gyakorlatának felmérése
A kulturális tevékenységek és a néptánc közösségépítő– és megtartó erejének vizsgálata áll az 2024 októberben indult Legyen tánc! Erasmus+ projekt középpontjában, amely három ország közös pályázata eredményeként, a Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft. koordinálásával nyert el európai uniós támogatást.
A Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft. a zentai FLOW-E.R. Egyesülettel és a székelyhidi Ér Hangja Egyesülettel partnerségben a helyi fiatalok és szakemberek megkezdte a néptánc egyesületek jó gyakorlatának felmérését személyes találkozások során. A helyi fiatalok csoportja a dunakeszi Kőrösi Táncegyüttes, a gödi Dunavirág Néptáncegyüttes, valamint a budapesti Bem Táncegyüttes és a Tititá Táncműhely szakembereit és táncosait, a próbákat és a fellépéseket, táncházakat látogatja 2025 februárjától április végéig annak érdekében, hogy a jó gyakorlatok és a közösségépítő módszerek napvilágot lássanak. Ezúton is köszönjük a négy néptáncegyüttes segítségét és nyitottságát, mellyel segítik a projekt előrehaladását.
A projekt eredményeként 2025 őszére létrejön egy módszertani kiadvány és videógyűjtemény az ifjúsági – és egyéb- civil szervezetek kapacitásának és működési teljesítményének javítására.
A Legyen tánc! nemzetközi projekt az Erasmus+ program támogatásával valósul meg.









Médiaképzés három ország fiataljai részére
Magyarországi, romániai és szerbiai fiatalokat vettek részt az Ér Hangja Egyesület ötnapos médiaképzésén 2025. január 6-12. között Székelyhídon! A médiaképzést az Európai Unió Erasmus+ Programja által finanszírozott Legyen tánc! projekt teszi lehetővé, amelyet a Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft. koordinál, s amelyben partnerként a szerbiai Flow-E.R Egyesület már októberben megszervezte az együttműködést nyitókonfereciáját.
Az csapatmunka következő lépéseként került sor az Ér Hangja Egyesület által szervezett mozgóképes tartalomgyártás médiatréningre, amikor összesen 15 fiatalnak (5 fő minden partnerországból) szerveztek médiaképzést! A résztvevő csapatok szakmailag felkészültek, hogy a lakóhelyükön és régiójukban néptánccal foglalkozó egyesületeknek, csoportoknak amódszereiről készítsenek kisfilmeket, amikből más civil szervezetek számára kiderül, mi a titka, a módszertana a néptánc együttesek magasabb hatékonyságának. A Legyen tánc! projekt fő célja is ez: videósorozatot és módszertani kiadványt fejleszteni, majd széles körben terjeszteni azokat a jól működő módszereket, melyek a néptánccal foglakozó kulturális egyesületek hatékonyságát eredményezik, olyan nehézségek megoldására, amely országhatártól függetlenül érinti a civil szervezeteket (pl. létszámfluktuáció a szervezetekben, nehéz motiválhatóság stb.).



Nemzetközi nyitókonferencia Zentán – fókuszban a néptánccal foglalkozó szervezetek példaértékű hatékonysága
A kulturális tevékenységek és a néptánc megtartó és közösségépítő ereje volt a központi témája a Legyen tánc! elnevezésű projekt október 28–31. között Zentán (Szerbia) megrendezett nemzetközi nyitókonferenciájának. A négynapos eseményen magyarországi, romániai és szerbiai civil és kulturális szervezetek tagjai képviseltették magukat a célból, hogy megtegyék az első közös lépéseket a projekt egyik fő célja felé; nevezetesen feltérképezni, majd széles körben terjeszteni azokat a jól működő módszereket, melyek a néptánccal foglakozó kulturális egyesületek hatékonyságát eredményezik a civil szervezetek hatékonyságával szemben. A projektindító találkozón a három országból összesen 28 résztvevő képviseltette magát, akik mindannyian különböző ifjúsági, civil vagy kulturális szervezetek vezetői vagy tagjai, tehát közvetlenül érinti őket a pályázat témája.
Az október végi találkozó első és második napja az ismerkedésről, valamint a jelenlevő szervezetek bemutatkozásáról szólt. A könnyed hangulatú indítást követően a résztvevők olyan komolyabb témák boncolgatására fókuszáltak, mint az erőforrásaik feltérképezése, a projekt céljainak és várható eredményeinek mélyebb megértése, illetve a pályázat elkövetkező munkacsomagjainak közös áttekintése.
A konferencia második felében a résztvevők a meglévő erőforrások összekapcsolásának és kiaknázásának lehetőségeit elemezték, de a csoportmunkák során összehasonlították az ifjúsági szektor gyengeségeit is a kulturális egyesületek erősségeivel. A műhelymunkák során sikerült a két szektor közötti speciális kapcsolódási pontokat pontosítani és listázni, illetve megtervezni a közös pontok kiaknázási lehetőségeit. A következő hónapokra vonatkozó akcióterv közös elkészítése, valamint a pályázat következő lépéseinek megbeszélése szintén a találkozó második felében valósult meg.
A szakmai vonatkozású tevékenységek mellett természetesen alkalom nyílt a helyi gasztronómiai különlegességek kóstolására, illetve Zenta kulturális örökségeinek megtekintésére is, amit a langyos, napsütéses őszi időjárás még kellemesebbé tett.
Mint arról korábban már beszámoltunk, a projekt a Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft., a szerbiai Flow-E.R. Környezetvédelmi Egyesület és az Ér Hangja Egyesület közös pályázásának az eredménye. Ebben a kezdeményezők azt vállalták, hogy létrehoznak egy olyan módszertani kiadványt és videógyűjteményt, mely az ifjúsági civil szervezetek kapacitásának és működési hatékonyságának javítását segíti. Ezek középpontjában a néptánccal foglalkozó kulturális egyesületek működésében tapasztalt pozitív példa áll majd.
A mostani találkozó nagyon eredményes volt, hiszen minden résztvevő maximálisan komolyan vette a rábízott munkát, amelynek nyomán máris elkezdtek kirajzolódni a módszertani kiadvány és a videók tartalmára vonatkozó részletek. De ami még ennél is sokkal fontosabb, hogy a találkozó inspirálóan hatott a jelenlévőkre jövőbeli munkájukat illetően, akik közül sokan új ötletekkel, új lendülettel tértek haza. Nemcsak a sok elhangzott hasznos információt vitték magukkal, hanem új ötleteket és azt a megerősítést is, hogy nincsenek egyedül az esetleges nehézségeikkel és közös munkával van esély pozitív változást elérni szervezeteik hatékony működését illetően.
Meghívásunkra Révész Melinda, a fóti Muharay Elemér Színpad társulatának vezetője részt vett a projektindító találkozón. A következőkben az ő beszámolója olvasható:
Negyedmagammal vehettem részt színjátszó csoportunk képviseletében a több napos zentai rendezvényen. Ifjúsági, kulturális civil szervezetként azonosítottuk be magunkat a projekthez, bár egyelőre civil formát nem öltött a közel egy évtizede működő csoportunk.
A nagyszerű szerbiai élményen, városnézésen, sör- és csokoládékóstolón, valamint a remek ellátáson és szívélyes vendéglátáson túl csoportunk nagyon sok szellemi és szervezésbeli többlettel gazdagodott. Csapatépítettünk, felmérhettük remek módszerekkel a saját szervezetünk erőforrásait, megismerhettük a többiekét és remek ötletekkel gazdagodtunk.
Nem csupán ötletekkel gyarapodtunk, hiszen a csapatunk a tartalommal megtöltött együtt töltött idő alatt egyféle szervezeti önértékelésbeli segítséget is kapott. Színes és érdekes gyakorlatokat próbálhattunk ki, összehasonlíthattuk magunkat teljesen más vagy hasonló profilú szervezetekkel. Rálátást kaptunk azokra a dolgokra, jó gyakorlatokra, amik motiválnak és folyamatos élő és megújuló aktivitásban tartanak embereket, akiket közös cél vagy hasonló érdeklődés hozott egy csapatba.
Ezeken kívül sok terv és jövőbeli lehetőség kibontakozott a két tevékeny nap alatt. Hálás vagyok, hogy meghívást kaptunk a zentai projektbe és kíváncsian várjuk a folytatást.
A Legyen tánc! nemzetközi projekt az Erasmus+ program támogatásával valósul meg.


Vajon mi a titka a néptánc közösségépítő erejének?
nemzetközi projekt indul városunkban a civil szervezetek eredményességének növelése érdekében
A kulturális tevékenységek és a néptánc közösségépítő- és megtartó erejének vizsgálata áll az októberben induló Legyen tánc! Erasmus+ projekt középpontjában, amely három ország közös pályázata eredményeként, a Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft. koordinálásával nyert el európai uniós támogatást. A projektötlet a Tempus Közalapítvány által 2023 júniusában Tatán szervezett „Lépj át a szomszédba…” partnerségépítő találkozón született, ahol a pályázók felismerték, hogy a civil szervezetek mindhárom országban hasonló problémákkal küzdenek, nevezetesen az alacsony taglétszám és a jelenlegi tagok megtartásának folyamatos nehézségei, nehéz motiválhatósága. A projekt kidolgozását elsősorban a néptánccal foglalkozó kulturális egyesületek pozitív példái motiválták: vajon ők mit csinálnak jobban, mint más civil szervezetek?
A Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft. – mint projekt koordinátor-, a zentai FLOW-E.R. Egyesülettel és a székelyhidi Ér Hangja Egyesülettel partnerségben a közel másfél éves projekt időszak alatt a helyi fiatalok és szakemberek bevonásával a fent említett problémák megoldására, valamint olyan jól működő gyakorlatok azonosítására és széleskörű terjesztésére fókuszál, amelyek felelősek a néptánccal foglalkozó kulturális egyesületek teljesítményéért és azok hatékonyságát eredményezik.
A projekt eredményeként létrejön egy módszertani kiadvány és videógyűjtemény az ifjúsági – és egyéb- civil szervezetek kapacitásának és működési teljesítményének javítására. A szervezők kiemelt célként tekintenek a hátrányos helyzetű fiatalokat bevonására az európai szintű együttműködésekbe, és a fiatalok aktív társadalmi részvételének ösztönzésére.
Ennek érdekében mindhárom városban keressük azokat a 18 év feletti fiatalokat és civil szervezeteket, akik szívesen bekapcsolódnak a projektbe, és egy magyar nyelvű nemzetközi projekt révén végére járnak a kérdésnek: Vajon mi a titka a néptánc közösségépítő erejének?
Elérhetőségek:
HU – Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft – Ersók Nóra projekt koordinátor, ersok.nora@fotikozszolg.hu
A Legyen tánc! nemzetközi projekt az Erasmus+ program támogatásával valósul meg.
